LØST - 09.09.2025: Driftsforstyrrelse FtPB

LØST - 09.09.2025: Driftsforstyrrelse FtPB

Vi har en feil i Fellestjenester Plan op Bygg. Det er problemer med en intern komponent i SIFT (Sikre Fellestjenester - vår Azure implementasjon).

 

Innsendinger blir nå lagt i kø. Mer informasjon kommer snart.

 

Problemet ble indentifisert ca. kl 09:45

 

Tjenester som er berørt:

  • Varsel om oppstart av reguleringsplanarbeid

  • Innsending av reguleringsplanforslag

  • Arbeidstilsynets samtykke

  • Ferdigattest

  • Supplering av søknad

Innsendinger på disse tjenestene blir lagt i kø og kjøres senere. Status API vil gi begrenset eller ingen informasjon før vi får lagt innsendingene til behandling

 

Tjenester som kjører som normalt:

  • Signeringstjenesten (Ansako)

  • Alle søknadstjenester som ikke er nevnt over

    • Igangsettingstillatelse, midlertidig brukstillatelse, ett trinn, rammetillatelse, tiltak uten ansvarsrett, supplering av søknad,

  • Tiltakshaverssamtykke

 

 

Logg:

Tid

Hendelse

Tid

Hendelse

09:45

Vaktteam oppdaget problemet

10:44

Oppdatering av blogg med flere detaljer om berørte tjenester.

Feilen er identifisert – det er problemer med å autentisere tilgang for informasjonsutveksling mellom to komponenter i Azure. Ser både på egen kode og mulighet for at dette er problem i kjernetjenestene til Azure.

11:01

En midlertidig timeout i Azure ser ut til å fungerer igjen, vi legger ut en liten konfigurasjons justering og setter hele systemet i gang igjen. Innsendinger i kø blir behandlet omgående.

12:00

Problemet er løst og alle innsendinger er behandlet.