Automatisk markering av søknader med dispensasjonssøknad vedlagt

Automatisk markering av søknader med dispensasjonssøknad vedlagt

I statusmøtet for Altinn 3-migreringen av 22. april ble det bestemt at vi skulle komme tilbake med en løsning for automatisk markering av søknader som inneholder dispensasjon, da dette ikke nødvendigvis blir rett frem i overgangsperioden.

Problemstilling

Siden vi har gjort objektet dispensasjonOversikt og det strukturerte vedlegget / underskjemaet dispensasjonsoeknad valgfrie i overgangsperioden (ut 2026), byr dette på noen utfordringer. Per i dag er valideringsreglene for dispensasjonOversikt kun aktive dersom objektet inneholder informasjon.

Dette fører til at vedleggstypen Dispensasjonssoeknad (typisk i PDF) er den eneste gjenstående utvetydige markøren på at søknaden har en dispensasjonsøknad vedlagt. Det vil da kunne forekomme innsendinger hvor hverken dispensasjonOversikt er utfylt eller en PDF av typen Dispensasjonssoeknad er lagt ved, men søknaden inneholder allikevel informasjon om dispensasjonssøknader – for eksempel i feltet eller vedlegget for følgebrev.

Risikoen gjelder saksbehandlingen, hvor en automatisk markering av når en innsending inneholder dispensasjonssøknad kan avgjøre hvor den havner i prioriteringskøen, når den blir fulgt opp og hvilken enhet/avdeling/saksbehandler søknaden tildeles. Dette er spesielt viktig i forbindelse med saksbehandlingstiden og tilfeller hvor det må avdekkes at saken må sendes til politisk behandling.

Dette påvirker også hvordan valideringsregelen OppfyllerVilkaarForTreukersfrist i ettrinnssøknad og søknad uten ansvarsrett skal håndteres i overgangsperioden. Denne regelen var i utgangspunktet satt opp for å se etter strukturerte vedlegg, og trenger en utvetydig markør for å kunne utløses.

Løsning

Vi har kommet frem til at objektet dispensasjonOversikt er den eneste logiske markøren å lene seg på for en automatisk markering når søknaden inneholder informasjon om dispensasjonsøknader. Dette objektet skal tas i bruk uansett etter at overgangsperioden er over, og vil gi minst ekstraarbeid for alle involverte parter.

Vi endrer valideringsreglene for OppfyllerVilkaarForTreukersfrist til å også sjekke om det er innhold i dispensasjonOversikt.

Vi går ikke tilbake på at bruken av objektet dispensasjonOversikt, slik det er spekket, er valgfritt i overgangsperioden, men vi understreker at innhold i dette objektet er den eneste gjenværende utvetydige markøren for hvorvidt en innsending inneholder informasjon om dispensasjon i overgangsperioden.

Det er derfor ønskelig at dispensasjonOversikt tas i bruk så raskt som mulig av alle.

 

 

Comments